Jako dárek k MDŽ jsme pro Fairtrade Česko a Slovensko připravili zbrusu nové Květinové noviny 🌹
úvodBlog
Jako dárek k MDŽ jsme pro Fairtrade Česko a Slovensko připravili zbrusu nové Květinové noviny 🌹
28.3.2023

Jako dárek k MDŽ jsme pro Fairtrade Česko a Slovensko připravili zbrusu nové Květinové noviny 🌹

Fairtrade hlavně pohledem pěstitelů a pěstitelek květin jsme představili v novém vydání Květinových novin. V jakých podmínkách se standardně pěstují květiny v Africe, Latinské Americe a Asii a jaké naopak mají podmínky zaměstnanci fairtradových farem a že fairtradová květina potěší dvakrát jsme vysvětlili v článcích, v rozhovorech a pomocí infografik. 

„Fairtrade nevnímáme jen jako certifikát, ale jako způsob života,“ přibližuje například v rozhovoru pro noviny Kateřina Málová z oddělení Nákupu rozhodnutí obchodního řetězce Kaufland zařadit do sortimentu novou fairtradovou kytici.

Své dojmy z novinářské cesty do Afriky popisuje v rozhovoru i Johana Bázlerová, která v roce 2020 založila instagramový profil „Jsem v obraze“. Ten kombinuje digitální tvorbu s prvky reportážní žurnalistiky a Johana jeho prostřednictvím informuje své vrstevníky o aktuálním dění. Po návratu z Keni jsme tedy Johaně položili pár otázek. Samotnou novinářskou cestu na dvě kávové a květinovou fairtradovou farmu do Keni jsme popsali v článku Fairtrade v Keni na vlastní oči.  

Také jsme shrnuli čerstvou studii potvrzující přínosy systému Fairtrade pro pěstitele a pěstitelky květin. „Ženám ve východní Africe, tedy v regionu, který patří k pěstitelským velmocím, mohou řezané květy úplně změnit život. Nová studie potvrzuje, že valentýnské fairtradové růže přináší vyšší platy a lepší prosazování zaměstnaneckých práv pro jejich pěstitele a pěstitelky,” zmiňuje také v naší valentýnské tiskové zprávě Lubomír Kadaně, ředitel neziskové organizace Fairtrade Česko a Slovensko.

Více než polovinu pracovníků, kteří působí na květinových farmách s certifikací Fairtrade, tvoří ženy. O tom, jakou roli hraje Fairtrade ve zlepšování pracovní a společenské pozice žen, jsme převzali rozhovor Fairtrade International se Susan Limisiovou, koordinátorkou Fairtrade pro problematiku genderu.

Ano, v novinách dominují rozhovory se ženami, ale není to jen o nich, zveme vás k jejich online přečtení Květinové noviny 2023.